Retezat - turistická mapa

Retezat mountains map

Další mapy pohoří Retezat

Oskenováno z mapy Rumunsko - mapa hlavních horských tras

Doporučené trasy:

1. CHATA PIETRELE (Chata Kamny) – VARFUL PIETRELE (Vrch Kamny) – JEZERO BUKURA – SEDLO PLAIUL MIC – CHATA BUTA
Doba chůze: 7 – 7 ½ hod. Trasa těžce přístupná v zimě. 
Tato trasa projíždí diametrálně centrální oblastí pohoří, přičemž vystupuje v údolí Bukury (2206 m) a poté sestupuje poblíž Jezera Bukura (2040 m), které je nejširším ledovým jezerem Karpat. Na trase se nabízejí báječné vyhlídky jako například na jezera Pietrele, Ana, Lia, srázy Pelegii i Bukurei.

2. CHATA BALEIA – VRCHOL LANCICEI – SAUA VARFULUI MARE (Sedlo Velkého vrchu) – JEZERO GALEŠ – CHATA PIETRELE (Chata Kamny)
Doba chůze: 7 ¾ - 8 ¼ hod. Trasa zakázána v zimě, a v létě přístupna jen pro dobře vybavené turisty. Stezka, která propojuje dvě chaty poskytuje nádherný pohled na jeden z nejhezčích hřebenů pohoří Retezat a sice Gruniu – Kustura. Ze sedla Velkého vrchu (2345 m) stezka odbočuje na severní sráz, projíždí poblíž jezera Galešu a poté sestupuje lesem směrem na chatu Pietrele (Kamny).

3. CABANA GURA ZLATA – PLATOUL RADES (Radešova plošina) – ZLATA – JEZERO ZANOAGA – SEDLO BARLEA – TAUL PORTII – CURMATURA BUCUREI (Ohyb Bukury) – CHATA PIETRELE (Chata Kamny)
Doba chůze: 9 ½ - 9 ¾ hod. Trasa zakázána v zimě, a v létě přístupná jen pro dobře vybavené turisty. Trasa nabízí nádherné vyhlídky na jezera, rozprostírající se v pohoří Retezat (Malá Zanoaga, Velká Zanoaga, Taul Agatat, Taul Portii, Jezero Pietrele- Jezero Kamny) a také báječné výhledy na srázy Judele, Turnul Portii (Věže brány) a vrch Bukura.

4. CHATA CAMPU LUI NEAG – CAMPUSEL – PIATRA LUI IORGOVAN (lorgovanův kámen) – SEDLO PLAIUL MIC – CHATA BUTA
Doba chůze: 10 ¼ - 12 hod. Trasa přístupná v zimě jenom po Campušelu. 
Trasa přejde přes báječné soutěsky Skoko Jiului, vystupuje na Piatra lui lorgovan – lorgovanův kámen – (1997 m), odkud nabízí krásné vyhlídky na centrální část Retezatu a v závěru sestupuje lesem na chatu Buta.

5. CHATA BUTA – SEDLO KUSTURA – POIANA STANA DE RAU (Louka říční salaš) – SEDLO GOROVII – CHATA BALEIA
Doba chůze: 8 – 9 hod. Trasa zakázána v zimě.
Na začátku stezka projíždí vysoký hřeben Papusa Custurii (Custura), aniž by dosáhla vrchu Kustury a projíždí šikmo na vrch Fereastra Custurii (Okno Kustury) (2255 m). Z tohoto místa sestupuje spektakulárně na kotliny, nacházející se u pramenu řeky Barbat, poté projíždí poblíž vodopádu Ciumfu a přes louku Stana de Rau (říční salaš) (1565 m). Následuje hřebenový výstup na sedlo Gorovy a v závěru sestupuje po vrch Cleantu Cozmii, až do chaty Baleia.


Zájezdy s horskou turistikou na Retezat pořádá cestovní kancelář Alpina - zájezdy do Rumunska: Vilcan a Retezat a Retezat a Tarcu - vícedenní přechody hor.

Zpět: Retezat - mapy